Kondilomi: Uzroci, Simptomi i Načini Lečenja
Sve što treba da znate o kondilomima – od uzroka, simptoma, do mogućih metoda lečenja. HPV virus i njegove posledice na zdravlje.
Kondilomi: Uzroci, Simptomi i Načini Lečenja
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice, polne bradavice ili papilomi, predstavljaju neprijatnu i polno prenosivu bolest izazvanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova bolest može izazvati veliku nelagodu, a lečenje može biti dugotrajno i izazovno.
Šta su kondilomi?
Kondilomi su virusne bradavice koje se najčešće javljaju u genitalnoj regiji, anusu, a ređe i na drugim delovima tela. HPV virus, koji ih izaziva, prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, a postoji preko 80 različitih tipova ovog virusa.
Uzrok nastanka kondiloma
HPV virus je glavni uzročnik kondiloma. Prenosi se seksualnim putem, ali moguć je i kontakt sa zaraženom sluzokožom ili vertikalni prenos sa majke na dete. Neki tipovi HPV-a (kao što su 16, 18, 31 i 45) povezani su sa rizikom od raka, dok tipovi 6 i 11 izazivaju benignije promene.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se najčešće manifestuju kao male, meke izrasline beličaste ili ružičaste boje. Kod žena se često nalaze na vulvi, vagini ili grliću materice, dok kod muškaraca se pojavljuju na penisu, testisima ili anusu. Mogu izazvati svrab, nelagodu, a u nekim slučajevima i krvavljenje.
Dijagnoza kondiloma
Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a u nekim slučajevima se koriste i histološka, ultrastrukturna i imunološka ispitivanja. Važno je konsultovati više lekara kako bi se izbegla pogrešna dijagnoza.
Metode lečenja
Lečenje kondiloma može biti različito u zavisnosti od lokalizacije i veličine promena. Neke od metoda uključuju:
- Krioterapija – zamrzavanje tečnim azotom
- Laser terapija – efikasna za unutrašnje kondilome
- Hirurško uklanjanje – za veće promene
- Lokalne kreme i rastvori – podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina
Ponekad je potrebno više terapija da bi se postigao trajan efekat, a recidivi su česti.
Kondilomi tokom trudnoće
Kod trudnica se kondilomi mogu brže širiti zbog smanjenog imuniteta. Lečenje se mora sprovesti tokom trudnoće, a laserska terapija je često izbor kako bi se izbegao rizik po majku i plod.
Vakcine protiv HPV-a
Dostupne su vakcine koje štite od kancerogenih tipova HPV-a. Primaju se u tri doze, a preporučuje se devojkama i ženama između 9 i 26 godina. Iako nisu obavezne, vakcine mogu značajno smanjiti rizik od raka grlića materice.
Zaključak
Kondilomi su neprijatna, ali u većini slučajeva bezopasna pojava. Ključno je pravovremeno dijagnostikovati i lečiti ih kako bi se izbegle komplikacije. Konsultacija sa više lekara i praćenje savremenih metoda lečenja mogu značajno pomoći u borbi protiv ovog virusa.