Terapeutska Moć Masaže - Vrste, Tehnike i Koristi za Telo i Dušu

Mina Blog 2024-12-15

Istražite različite tehnike masaže, njihove blagotvorne efekte na psihofizičko zdravlje i kako pravilno primeniti aromaterapiju i kromoterapiju za potpunu relaksaciju.

Terapeutska Moć Masaže - Vrste, Tehnike i Koristi za Telo i Dušu

Dodir prstiju, milovanje dlanova, stipkanje i glađenje - sve vrste dodira koji se upotrebljavaju kod masaže poznavale su još stare civilizacije. Koristile su ih kao deo tradicionalnog lečenja. Danas i sami priznajemo da blagotvorno delovanje masaže prijatno utiče na telesnu i psihičku ravnotežu.

Istorijski i savremeni značaj masaže

Masaža se više ne koristi samo u sportu, već je postala omiljena i kod masaže beba, u partnerskim odnosima. Kao što uživanje u čokoladi utiče na bolje raspoloženje, tako i masaža budi sva naša čula. Da li je praktikujete?

Lična iskustva i saveti

Mnogi priznaju da dobro znaju da masiraju, ali retko ko dobija priliku da uživa u profesionalnoj masaži. Za one relaks varijante dobar je svako ko je dovoljno strpljiv i zainteresovan, u čijem prisustvu se možemo opustiti. Međutim, za ozbiljnije zahvate oko kičme i vrata potrebna su stručna lica.

Iskusi sa putovanja pokazuju da su posebno upečatljive tradicionalne tehnike iz različitih krajeva sveta. Na primer, turski hamam pruža izuzetnu priliku za maksimalno uživanje - proces počinje saunom, kupanjem u oblaku pene, masažom lufom, nakon čega sledi tretman blatom i algama, da bi na kraju usledila masaža uljem koja ostavlja osećaj lakog letanja.

Zdravstvene prednosti masaže

Kada ste prehlađeni, veoma pomaže relaks masaža uljem na bazi lekovitog bilja - skida temperaturu, opušta bolne mišiće i jača imunitet. Svaka masaža je korisna i blagotvorna ako je obavlja neko ko zna šta radi.

Mala prednost se može dati refleksologiji i ajurvedskim masažama toplim uljima. Refleksologija kroz stimulaciju tačaka na stopalima deluje na čitav organizam, dok ajurvedske tehnike harmonizuju energijske tokove u telu.

Domaća aromaterapija za relaksaciju

Ako nam masažni terapeut trenutno nije pri ruci, možemo sami sebi obezbediti dobru volju i opuštanje kroz aromaterapiju. Miris je jedan od naših osnovnih čula, pa je dobro naučiti da koristimo taj osećaj.

Poznavaoci aromaterapije smatraju da upotreba etarskih ulja ponovo uspostavlja ravnotežu i harmoniju u našem telu, omekšava dušu i osećanja. Obično se koristi mešavina različitih ulja koju možemo napraviti i sami kod kuće:

  • Za opuštanje: 2 kapi lavande, 1 kap sandalovine, 3 kapi bergamota
  • Za jačanje imunog sistema: 3 kapi bergamota, 1 kap čajevca, 2 kapi lavande, 1 kap eukaliptusa

Lavanda ima više od 120 različitih svojstava i koristi se kod glavobolje. Sandalovina pomaže kod uravnavanja harmonije, nezadovoljstva i napetosti. Bergamot deluje opuštajuće, pa se ne preporučuje uveče jer može dati previše energije za spavanje.

Kromoterapija - lečenje bojama

Uz masažu, našem telu godi svetlost u svim svojim bojama. Još stare civilizacije poznavale su uticaj boja i koristile ih kod lečenja. Kromoterapija može otkloniti zdravstvene probleme kao što su glavobolja, napetost, grčevi i slično.

  • Crvena - podstiče, povećava aktivnost i probavu
  • Žuta - smanjuje napetost, umiruje želudac i bistri um
  • Zelena - smiruje živce i korigira disanje
  • Plava - smiruje telo i snižava temperaturu, uspavljuje

Hot Stone masaža

Posebno mesto među masažnim tehnikama pripada Hot Stone masaži koja se obavlja uz pomoć vulkanskog kamenja. Ova kamenja u sebi kriju lekovitu snagu - pomažu kod izlučivanja toksina, regulišu energetske centre, a njihova toplina daje osećaj duboke opuštenosti.

Kamenje je prepojeno etarskim uljima koja pospešuju cirkulaciju i opuštaju umorne mišiće. Preporučuje se svima koji žele da se oslobode napetosti i grčeva u mišićima.

Samomasaža - korak po korak

Postoji i tehnika samomasaže koja može opustiti naše napete mišiće, zategnuti kožu i rešiti nas stresa:

  1. Dlanove namažite bademovim uljem i uhvatite se za potiljak
  2. Nježnim doticanjem vrhova prstiju prelazite preko vratnih pršljenova
  3. Pri izdisaju rukama pritisnite u smeru ključne kosti, a pri udisaju smanjite pritisak
  4. Vežbu ponovite 15 puta - osećaćete opuštanje mišića i bolju cirkulaciju

Za trbuh: uhvatite kožu palcem i kažiprstom, nježno je podignite i spustite, stipkajte putujući s obe ruke tako da obuhvatite ceo trbuh. Vežbu ponavljajte 3-5 minuta dnevno za učvršćivanje tkiva.

Masaža lica protiv bora

Za glatko čelo: dlanove postavite tako da se vrhovima prstiju dodiruje čelo, nježnim pritiskom povlačite prema kraju obrva. Ponovite 10 puta dnevno.

Protiv bora oko usta i nosa: koristite masažu s kažiprstima - kružite od kraja nosa do kraja brade. Ponovite 20 puta dnevno.

Anticelulit masaža - saveti

Anticelulit masažu je najbolje početi petog dana posle ciklusa. Idite svaki dan 10 puta, pa pauza do sledećeg petog dana ciklusa. Važno je da vam se masiraju stomak, cele noge i stopala, čak iako nema celulita svuda.

Ključno je da ne dođe do pojave modrica - ako se pojave, to znači da je pritisak bio prejak. Vešt masažni terapeut ne sme da ostavlja modrice.

Kombinacija anticelulit masaže, kretanja i unošenja dosta tečnosti daje najbolje rezultate u borbi protiv celulita.

Zaključak

Masaža predstavlja savršenu simbiozu lepote i zdravlja, spajanje telesnog i duševnog blagostanja. Bilo da se radi o profesionalnoj masaži, partnerskoj ili samomasaži, svaka vrsta dodira ima svoju terapeutsku snagu. Pravilno sprovedena masaža može biti put ka opuštanju, boljem zdravlju i harmoniji.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.